Malotraktor vs. Zahradní traktůrek

Malotraktor – Díky svým menším rozměrům, a nižší hmotnosti mají široké uplatnění v různých odvětví zemědělství, ale také  v komunálních službách pro údržbu města nebo vesnice. Mají také uzavřenou kabinu jako velký traktor, nebo jsou bez kabinky s ochranným rámem. Jsou dva druhy těchto malotraktorů.– Jednoosé malotraktory – Jak již z názvu vyplývá mají jen jednu nápravu a obsluha malotraktor vede. Řídítka je možné otáčet až o 180°, a proto je možné přípojné zařízení dát před pohonnou jednotku nebo za ni. Díky svému kvalitnímu provedení, a s různými přípojnými stroji jsou použitelní v členitých terénech, kde by se dvouosý malotraktor neuplatnil. Cena se pohybuje cca od 25 000,- korun a výše.

– Dvouosé malotraktory – Tyto stroje se podobají velkým traktorům ve zmenšené verzi. Jsou dobře uzpůsobeny pro přejezdy po silnicích, mají vlastní SPZ, a o výkonu motoru až 60 kw. Dvouosé malotraktory se vyrábějí s pohonem buď na jednu nápravu, nebo na obě. Na obě nápravy mají malotraktory většinou všechna kola stejnou velikost. Největší uplatnění mají v obdělávání půdy na menších pozemcích s těžkým terénem. Cena je o něco vyšší cca od 50 000,- korun, až do několika set tisíc (japonské malotraktory Kubota).

malý traktor

Čím na trávu

Od jara do podzimu, každý rok několikrát, je potřeba posekat travnaté plochy. Na malé plochy třeba před domem Vám bohatě stačí obyčejná sekačka na trávu. Jenže na zahradu, park nebo hřiště už sekačka nestačí. Je potřeba zvolit výkonnější stroj. Na tuto činnost jsou nejlepší zahradní traktory. Většinou se používají žací traktory nebo ridery.

Zahradní traktory – Tento stroj má žací ústrojí uprostřed traktoru. Mohou mít boční, nebo zadní výhoz posečené trávy, buď do sběrného koše, nebo jen za sekačku. Většina zahradních traktorů je vybavena tempomatem pro stejnou rychlost pojezdu v sečení, a také větší pohodlí sedící obsluhy. Velkou nevýhodou těchto traktorů je nedosečená tráva u překážek nebo v rozích zahrady. Cena se pohybuje od 40 000,- korun a více.

Zahradní ridery – Na rozdíl od traktoru má rider žací ústrojí ve předu, kde obsluha dobře vidí na sečení trávy a není polehlá od kol. Zahradní rider je vhodný na sekání trávy u překážek, a nezanechává nedosečená místa. Cena zahradních riderů se pohybuje ve stejném rozpětí jako u zahradních traktorů.

Malotraktor nebo zahradní traktor?

malotraktor

Malotraktory – jsou velmi univerzální stroje, použitelné celý rok. Jsou lépe ovladatelní a hodí se hlavně v členitém terénu na větší plochy i velké zahrady. Malotraktory nejvíce využívají menší pěstitelé zemědělských plodin, v sadech, na vinicích, zahradnictví, atd.

Zahradní traktor – je také univerzální, ale na rozdíl od malotraktorů se s ním nedostanete všude tam kam je potřeba. Většinou se využívá v komunálních službách, kde není tolik členitého terénu.

Ceny u těchto skvělých pomocníků jsou různé, vždy je potřeba vědět, na jakou činnost je budeme využívat a kolik hodláme investovat. Uděláte dobré, když se vždy poradíte s odborníky.

Ještě taková malá perlička na závěr. V padesátých letech 20. století existoval i dělostřelecký malotraktor. Bohužel se nikdy nedočkal výroby. Byl sestrojen jen jako prototyp.Mohlo by vás zajímat...

1 Response

  1. Markéta napsal:

    Ono vybrat dobrý malotraktor v dnešní době je docela obtížné. Přeci jenom prodejců a druhů je spousta, takže je těžké si vybrat, když o tom člověk moc neví. Přítel si kupoval a hodně dlouho rozmýšlel co a kde koupit, nakonec vybral firmu Agrotraktor Rohan.
    Tam s ním probrali co vlastně potřebuje a poradili, který malotraktor mu bude nejvíce vyhovovat. Takže v závěru s nimi byl velmi spokojený a teď už se vesele prohání :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *