Čínské malotraktory – jak moc jsou kvalitní?

Malotraktor je stroj, více či méně vlastnostmi se podobající svým větším kolegům. Hlavní odlišnosti spočívá v menších rozměrech a hmotnosti. Zejména díky těmto charakteristikám jsou malotraktory určeny pro drobné farmáře. S velikou oblibou je také využívají obce či města v rámci svých veřejných technických a komunálních služeb.Malotraktory mohou mít svoji vlastní státní poznávací značkou a mohu být tedy účastníky dopravního provozu. Jejich obrovská výhoda spočívá taktéž ve variabilitě použití. Existuje nemalé množství různých nástavců, sloužících pro hnojení, sekání, orbu, převoz materiálu apod.

Na českém trhu existuje poměrně veliká konkurence v nabídce malotraktorů. Nezanedbatelnou část tvoří stroje vyrobené a dovezené z Číny (Čínské lidové republiky).

Pozor na prodejce

Uvažujete-li o koupi takového malotraktoru, největší pozor je třeba si dát na jeho prodejce. Existuje totiž několik značek, které nabízejí stroje opravdu kvalitní. O pověstné čínské kvalitě, tak jak ji známe například z tržnic, zde nemůže být řeč. Důležité je, kdo tyto traktory prodává.

Pokud jde o větší firmu, se zkušenostmi, referencemi a jasnou nabídkou, nemá asi žádný smysl váhat. Naopak vyvarovat by bylo záhodné koupi od nějakého prodejce – jednotlivce. Ti totiž mnohdy prodávají pouze jednotlivé kusy malotraktorů a stává se, že ony stroje nejsou po technické stránce ideální. Mohou být po havárii či na sto procent neplnit veškeré své funkce.

Malotraktory z Číny a jejich kvalita

Po stránce kvality se čínské malotraktory většinou nijak výrazně neliší od těch ze západního či našeho trhu. Při pravidelném a smysluplném používání nenastávají obvykle žádné komplikace, které by vybočovaly z definice základní údržby. Sem tam se totiž stane, že je potřeba seřídit brzdy či opravit vstřikovač do motoru, což bývá zřejmě nejčastější problém. Každý správný kutil si však s těmito záležitostmi dokáže poradit či vyhledat někoho, kdo tento malicherný problém vyřeší.

Čínské značky malotraktorů

Nejčastější značky čínských malotraktorů, prodávajících se na českém trhu jsou MahindraDong Feng či JINMA.

  • Traktory Mahindra jsou považovány za ideální při poměru cena/výkon, často si jej pořizují náročnější spotřebitelé.
  • Stroje Dong Feng pocházejí z nejstarší čínské továrny na traktory, pyšní se tedy obrovskou tradicí. V roce 2013 u nich byla provedena inovace výroby, která se projevila například novým výfukovým potrubím, které je nyní umístěno u předního levého kola a pomáhá tam k lepšímu umisťování příslušenství, nebo sníženo výškou traktorů.
  • Společnost JINMA nabízí rozsáhlý sortiment včetně velikého množství příslušenství a nástavců. Může se chlubit robustnější konstrukcí a jednoduchostí při ovládání stroje. Je často vyhledávána díky své dostupné ceně základní výbavy stroje.


Mohlo by vás zajímat...

1 Response

  1. market napsal:

    Přítel si pořizoval u firmy Agrotraktor Rohan a je spokojený. Není to sice nejlevnější záležitost, ale zase je to věc, kterou nekupujete ročně…
    Přítel si ho pořídil na splátky a při první jízdě to vypadalo, jako by měl druhé Vánoce :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *