Zahradní kompostéry

Kompostéry nám usnadňují přeměnu organického odpadního materiálu ze zahrady a domácnosti na užitečné hnojivo. Kompostovat můžeme nejen trávu, nebo listí (kromě ořešákového), ale i další materiály, jako například kávové a čajové zbytky, papír nebo lepenku, piliny, hobliny, kůru a rovněž ovocné a zeleninové odpady a mnohé další. Zralý kompost lze pak využít k různým účelům.Pro urychlení zrání výše jmenovaných materiálů používáme kompostéry. Pochopitelně je možné si vlastní kompostér vyrobit, avšak mnohem jednodušší je zakoupení již hotového kompostéru z plastu. Na výběr je několik možností a také velikostí kompostérů.

Rozlišení kompostérů podle objemu

komposterMáte-li velkou zahradu, která produkuje velké množství odpadního materiálu, pravděpodobně zvolíte kompostér o objemu 400, 650 nebo 905 litrů. Naopak v malých zahradách postačí ke kompostování v kompostérech o objemu 270, 350 nebo 400 litrů.

 

Termokompostéry

Vzhledem k tomu, že kompostování je vysoce ekologickou činností, naší snahou je jistě využít maximální množství odpadu k přeměně na kompost. S urychlením této přeměny nám mohou výrazně napomoci termokompostéry. Ty jsou vyráběny obvykle taktéž z recyklovaného materiálu, někdy mají dokonce zdvojené pláště, což zajistí dobrou izolační vrstvu mezi jejich stěnami. Uvnitř je pak zadržováno teplo, které vzniká při rozkladu hmoty a následném vyzrávání kompostu. Termokompostéry jsou často vybavovány odklápěcími otvory u svého dna, což významně napomáhá odebírání zralého kompostu pohodlným způsobem. Pro urychlení rozpadu organické hmoty je možné použít urychlovač kompostování.

Eco kompostéry

ECOmpostér je kulatý kompostér z tmavě zeleného nebo šedého recyklovaného plastu ve tvaru koule, který jednoduše dokoulíte na místo v zahradě, které jste pro něj vyčlenili. Tmavá barva jeho povrchu pohlcuje více slunečních paprsků, a tak urychluje zrání kompostu. Ten jednoduše koulením po zahradě promícháváte. Dva otvory na jeho povrchu jsou určené ke vkládání bioodpadu. Otvory ve stěnách kompostéru zajišťují materiálu uvnitř přísun vzduchu.Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *