Sekačky na trávu – vyznáte se v nich?

Jedním z prvků zahradní techniky, bez které se v současných zahradách již jen těžko obejdeme, jsou zahradní sekačky na trávu. Práce s nimi je snadná, a pokud nesečeme na nerovném terénu, tak je i poměrně lehce zvladatelná jakoukoli osobou.Rotační sekačky

Rotační sekačky na trávu s inovativními bočními hřebeny spolehlivě nasměrují trávu pod nože, i tehdy, pokud sekají trávu rostoucí na okraji. Navíc jsou velmi efektivní, neboť pokosí i vyšší trávu, přírodní trávník, nebo trávu vlhkou.

Bubnové sekačky

Bubnové sekačky trávu podseknou a následně ji rovnoměrně odhodí do podkosu. Ideální je vycházet z předpokladu, že čím níže trávu sekáme, tím lépe strniště vypadá. V důsledku se pak i čerstvá tráva a uschlé seno lépe obrací a shrabává.

Elektrické sekačky

U elektrických sekaček je výhodou, že mohou sekat i na prudkých svazích, kde to s benzínovou sekačkou není možné. Jasnou nevýhodou je však nutnost dlouhého přívodního kabelu a připojení do elektrické sítě. Pro tuto příležitost jsou vhodnou alternativou akumulátorové typy sekaček. Snadno se udržují, mají tichý chod a ovšem je třeba počítat s tím, že mají menší sběrací koše a rovněž je vhodné pořídit si do nich dva akumulátory, které můžete střídat. Zatímco jeden bude v sekačce, druhý se bude nabíjet, neboť na jedno nabití vydrží pracovat asi jen hodinu. U elektrických sekaček počítejte se záběrem asi 40 cm.

Vřetenové sekačky

Právě vřetenové sekačky jsou považovány za ty, které zajistí trávě nejkvalitnější střih. V jejich případě je tráva přestřihnuta dvěma noži, z nichž jeden je pevný a druhý pohyblivý. U většiny vřetenových sekaček není záběr širší než 38 cm. Akumulátorové modely jsou schopny na jedno nabití pokosit až 300m2. Samojízdné vřetenové sekačky s benzínovým pohonem a záběrem mezi 41 – 50 cm patří k těm nejdražším modelům. Při údržbě se klade maximální důraz na správné seřízení vřetena.

Robotické sekačky

Novinkou posledních let jsou robotické sekačky. Jedná se o sekačky akumulátorové s rotačními noži a se záběrem až 53 cm. Trávník nejen sečou, ale trávu dokážou ihned i mulčovat. Jejich pojezd je řízen elektronicky. Na nás je, abychom jim vymezili prostor k sekání. O nic dalšího se pak již nemusíme starat. Takové sekačky jsou zvyklé si také samy zajet do nabíjecí stanice. Cena robotických sekaček se podle typu a modelu pohybuje v rozpětí od 35 tisíc do 100 tisíc.

Rotavátory a další adaptéry

S nákupem některých typů sekaček možnosti využití těchto strojů rozhodně nekončí. Je možné s nimi pracovat takřka v průběhu celého roku. Pomocí různý typů adaptérů mohou mít i další způsoby využití. V jarním a podzimním období s nimi lze kypřit zem, urovnávat terén anebo použít rotavátor k zapracování hnojiva. Další možnosti nabízí adaptéry kartáčové, obracecí, žací nebo mulčovací.

Pro hladký chod všech sekaček je dobré dodržovat výrobcem udávanou maximální výšku sekání trávy.Mohlo by vás zajímat...

1 Response

  1. Dušan napsal:

    Dobrý den, chtěl jsem se zeptat na Vaše původní stránky s širokou nabídkou oproti nynější. Navíc u všech produktů byly ihned ceny, spojení atd. Chtěl jsem např. vidět nabídku, kterou jste měli dříve, ohledně lopat do 3 – bodového závěsu kategorie I. Díky za odpověď, popř. odkaz na firmu, kde bych tyhle informace mohl sehnat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *