Štípače dřeva – vertikální nebo horizontální?

Moderní štípače dřeva dělíme na dvě skupiny, na štípače horizontální a štípače vertikální. Díky nim můžete na namáhavé sekání či štípání dřeva sekyrou zapomenout.Snadná obsluha

Obsluhovat štípač dřeva může prakticky každý, neboť jeho obsluha je snadná a bez větší námahy. Dřevěné poleno se položí na ložnou plochu, případně na pracovní desku a podrží se spínač přístroje. Další práci za člověka vykoná hydraulika. Pomocí koleček je zajištěna mobilita obou typů štípačů. Speciální údržbu nevyžaduje ani jeden z typů štípačů. Jen z času na čas je potřeba zkontrolovat olej a zajistit jeho výměnu v případě potřeby.

Pracovní výška

U některých štípačů je možné vyměnit běžný štípací klín za klín křížový, čímž dojde k rozštípnutí polena na 4 kusy. Běžný štípací klín rozštípne poleno jen na 2 části. Zatímco horizontální štípač je nutné postavit například na stůl, abychom nastavili jeho pracovní výšku, u vertikálního štípače určuje pracovní výšku samostojná konstrukce.

Srovnání vertikálních štípačů s horizontálními

polenaMá-li štípač plnit funkci štípání dřeva na menší polínka například do krbů či do kamen, postačí k tomu horizontální štípač o výkonu do 6 tun. Vertikální štípače, které mají výkon až 12 tun, rozštípnou opravdu velké špalky.
Srovnáme-li štípače horizontální s vertikálními, tak u horizontálních se setkáváme s nižší cenou, menším výkonem, menším tlakem dostatečným pro menší polena a s použitím klasické zásuvky. Zatímco u vertikálních štípačů je zapotřební trojfázový proud, pohyblivý klín a velký tlak, díky němuž je možné rozštípnout i velká polena, se kterými se ovšem hůř manipuluje.

Jak je to s cenami?

Průměrné ceny štípačů dřeva se pohybují v rozpětí 5 až 20 tisíc korun. Setkat se však můžeme i se štípači za tři tisíce nebo také za 50 tisíc korun. Před koupí štípače zvažujte ovšem nejen jeho pořizovací cenu, ale také velikost polínek či polen, která budete zpracovávat.Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *