Ochranné pracovní pomůcky pro Vaše bezpečí

Ochranné pomůcky jsou nesmírně důležité nejen pro ty, kteří mají riziková povolání nebo profese, ve kterých se bez ochrany neobejdou, ale je třeba je používat i při některých aktivitách ve volném čase. Týká se to především různých domácích prací v dílně nebo na zahradě, případně v jiném prostředí, kde nám hrozí nebezpečí poškození zdraví. Kvalitní ochranné pomůcky nám totiž mohou zachránit nejen zdraví, ale mnohdy i život. Proto bychom jejich použití neměli podceňovat ani ve volném čase a vždy dbát na maximální ochranu našich smyslů.Co vše patří mezi ochranné pracovní oděvy?

ochranne pomucky-pracovni odev2Do ochranných pracovních oděvů patří poměrně velké množství různých produktů. Spousta z nich nalezne své uplatnění zejména v náročné práci v rizikovém prostředí, některé ale využijeme i při běžné práci na zahradě, v dílně nebo doma. Jejich použitím se vyhneme nejen nečistotám nebo špíně, ale mohou nás ochránit i před drobným zraněním, odřeninám atd. Do této kategorie tak patří např. pracovní pláště, pracovní kalhoty, pracovní montérky, pracovní kombinézy, pracovní trička, pracovní košile, pracovní svetry, pracovní mikiny, bundy, zástěry, čepice a další produkty. Dnes už si navíc můžeme vybrat z mnoha různých střihů, barev a velikostí a tak jsou tyto oděvy často i docela slušivé a pohodlné. Navíc se často vyrábějí i v různých speciálních úpravách – mohou být např. větru-odolné, nepromokavé, reflexní, antistatické, nehořlavé, zateplené, neprořezné atd. Nabídka je velmi široká a kvalitní ochranné pomůcky se dají sehnat pro jakoukoli profesi.

Základem je ochrana rukou

Mezi části těla, které bývají nejvíce ohrožené a nejčastěji u nich vznikají úrazy či poranění, patří ruce. Ty jsou potřeba skoro u všech povolání a kromě profesního využití se rozhodně vyplatí i pro domácí práce v dílně nebo na zahradě. V této kategorii se tedy jedná především o kvalitní pracovní rukavice. Ty se dělají nejen v různých barvách a velikostech, ale vybrat si lze i z různých materiálů a speciálních provedení – např. gumové rukavice, plátěné rukavice, celokožené rukavice, zimní pracovní rukavice, chemické rukavice, neprořezné rukavice a spousta dalších.

pracovní rukavice

Nesmírně důležitá je kvalitní ochrana zraku

ochrana zrakuNejcennějším smyslem, který máme, je zrak a proto je jeho účinná ochrana extrémně důležitá. V některých profesích jsou oči velmi náchylné ke zranění a bez jejich ochrany se prostě neobejdeme – jedná se např. o práce se svářečkou, pilou a jinými nástroji. Ochranné pomůcky na oči je ale třeba používat i při některých domácích činnostech – třeba u stříhání keřů, sekání trávy apod. U drobnějších prací mohou stačit kvalitní ochranné brýle, u jiných jsou třeba speciální ochranné štíty. Ti, kteří pracují se svářečkou, se pak obvykle neobejdou bez svařovací kukly, která jim poskytne maximální ochranu zraku. Při konkrétním výběru ochrany očí je důležité nejen to, aby byla pomůcka odolná, ale měla by být také lehce omyvatelná, pohodlná a měla by dokonale sedět na obličeji.

Ochranné pomůcky pro Vaše uši

ochrana sluchuDalším cenným smyslem je sluch a jeho ochrana je třeba zejména při práci v nadměrně hlučném prostředí. Spousta lidí bohužel ochranu sluchu podceňuje a v budoucnu jim pak může hrozit nejen jeho zhoršení, ale i nenávratná ztráta sluchu. Abyste tomuto nebezpečí předešli, je třeba použít vhodné ochranné pomůcky – buď menší ušní špunty, případně vatičky, nebo velké mušlové chrániče, resp. ochranná sluchátka. U sluchátek je pak třeba pečlivě vybrat jejich vhodnou hodnotu útlumu – tak, aby byl sluch dostatečně ochráněn, ale abyste zároveň uslyšeli případné výstražné zvukové signály v případě nebezpečí.

 

Účinná ochrana před nebezpečím pádu

Pokud pracujete ve výškách, může Vaše pracovní činnost vyžadovat i speciální ochranu před pádem. Do této skupiny ochranných pomůcek patří především bezpečnostní postroje, které jsou dnes už celkem pohodlné a mají velmi dobré ergonomické vlastnosti. Jejich součástí mohou být i tlumiče pádu, které pracovníka v případě nutnosti bezpečně zachytí.

V některých profesích je nutná i ochrana hlavy

ochrana hlavyPředevším na stavbách je pak naprostou samozřejmostí ochrana hlavy neboli bezpečnostní ochranná přilba, bez níž Vás do takového objektu ani nepustí. U ochranné přilby je hodně důležité nepodcenit její výběr a zvolit takovou, která Vám bude perfektně sedět na hlavě, bude pohodlná a nebude se při práci hýbat. Tyto helmy mívají stahovací obvodový pásek, kterým si můžete helmu upravit tak, aby Vám dobře seděla. Ideální je znát svoji velikost obvodu hlavy, abyste vždy věděli, jakou velikost helmy budete k práci potřebovat.

Nepodceňujte výběr ochranné obuvi

K nejvíce podceňovaným ochranným pomůckám patří ochranná obuv. Spousta lidí ji vůbec nepoužívá a tím zbytečně riskuje svoje zdraví. Kategorie ochranné obuvi je poměrně rozsáhlá a řadíme do ní velké množství různých produktů, které velmi často najdou využití i v mimopracovní činnosti – např. gumové holínky, galoše nebo pantofle, samotná pracovní obuv pak může být např. kotníková nebo vysoká, v mnoha profesích jsou běžné pracovní sandály.

pracovní obuvKromě základních typů ochranné obuvi si dále můžeme vybírat i podle speciálních vlastností – některé práce tak vyžadují obuv s antistatickou podrážkou, obuv s reflexními prvky, zateplenou pracovní obuv, obuv s vodě-odolným svrškem, obuv odolnou proti propíchnutí atd. I u pracovní obuvi samozřejmě platí, že je třeba pečlivě vybírat tak, aby Vám dobře seděla a nebyla ani moc velká, ani moc malá.

Ochranné pomůcky dechu

ochrané obličejové maskyPoslední kategorií ochranných pomůcek, na kterou se podíváme, je ochrana dechu. V některých profesích se pracovníci neobejdou bez speciálních obličejových masek, mezi další pomůcky pak patří polomasky, respirátory, tryskací kukly nebo filtrační jednotky. Ochrana dechu se Vám ale může hodit i doma – např. když pracujete s barvami nebo laky, je lepší vzít si alespoň roušku.

 

Ochranných pracovních pomůcek tedy existuje velké množství a zdaleka nejde pouze o povinné prostředky, které dostávají zaměstnanci v práci. I při běžných pracích v dílně nebo na zahradě můžete snadno přijít k úhoně a nenávratně si poškodit to nejcennější co máte – Vaše zdraví. Investice do kvalitní ochranné pomůcky se tak vždy vyplatí a nemá smysl na ní zbytečně šetřit.Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *