Nůžky na živé ploty

Živé ploty jsou velmi oblíbeným způsobem ohrazení pozemků a zahrad. K jejich úpravě a zástřihu se používají plotové nůžky, lehké nebo teleskopické křovinořezy. Pouze na úpravu velkolistých druhů živých plotů se doporučuje používat klasické zahradnické nůžky.Před nákupem plotových nůžek je dobré zvážit, zda je budete využívat spíše na větší plochy živých plotů, které jsou již vzrostlé, nebo zda se bude jednat o střihání mladších, respektive menších až středně velkých živých plotů.

Motorové nůžky

Robustní benzínové nůžky o vyšší hmotnosti jsou ideální pro práci na větších plochách a zahradách.  Výsledkem práce s nimi je precizní střih. Dostatečný záběr zajistí čepel dlouhá až 650 mm s možností cca 2300 střihů za minutu. U kvalitních plotových nůžek, pochopitelně za vyšší pořizovací cenu, lze rovněž naklonit rukojeť, a to od + 90°až po – 90°. Pohon zajišťuje nízkovibrační motor.

U výrobců některých značek lze dokonce pořídit přístroje vybavené otočnou stříhací hlavou, ta umožňuje nastavení v rozsahu až  90°. Bezpečný úchop je zajištěn ergonomicky tvarovanou rukojetí. Některé plotové nůžky mají ochranný kryt na konci čepele. Ten má za účel chránit uživatele před zpětným nárazem při práci na řezu prováděném v blízkosti země. Kryt rovněž šetří nože.

plotove nuzkyStřižné lišty jsou u různých typů plotových nůžek odlišné délky, stejně tak i počet a rozteč zubů je odlišná. Hmotnost plotových nůžek se pohybuje obvykle mezi 2 až 7 kg. Na trhu jsou k dostání jak elektrické, tak akumulátorové plotové nůžky. Akumulátorové mají k dispozici indikaci nabití baterie v podobě LED diod. Rovněž tyto akumulátorové nůžky lze využít jak ke střihu větších, tak i menších ploch. Ostří těchto strojů je broušeno laserem. Některé typy strojů jsou vybaveny elektrickou brzdou, která umožňuje rychlé zastavení, a to obvykle pod 0,2 s. Manipulaci s těmito stroji významnou měrou usnadňuje nízká hmotnost, malé rozměry, ergonomická rukojeť a v neposlední řadě také vyváženost. To jsou kritéria, která je zapotřebí při nákupu plotových nůžek zvlášť dobře zvážit.Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *