Jak vybrat terárium pro gekona?

Velikost terária pro pár by měla mít rozměry nejméně 50x40x60cm. Gekoni rádi lezou, takže do terária nezapomeňte dát dostatek větviček a rostlin. Co se týče teploty a vlhkosti vzduchu, záleží na konkrétním druhu gekona. V teráriu je dobré mít lokální ohřev i místo, kde se mohou gekoni ochladit. Svítíme nejen žárovkami s UVA zářením, ale je nutné mít i UVB zdroj světla. Jako podestýlku můžete použít jemnou kokosovou drť (lignocel) v kombinaci s mechem.Vnitřní prostředí terária

Je třeba vytvořit prostředí, které gekonům umožní přirozený pohyb a zajistí pocit bezpečí. Terárium by mělo napodobovat původní životní prostředí chovaných zvířat – kousek pralesa, stepi i pouště. Vybavte jej tak, aby bylo funkční a zároveň pěkné na pohled. Přírodní materiály nebo jejich náhrady, ze kterých vytvoříme úkryty, členění a zadní i boční stěny terária, poslouží k vytvoření vhodného prostředí pro tyto zvířata. Nutnou součástí terárií jsou úkryty, do kterých se mohou gekoni schovat pro pocit bezpečí a především kvůli jejich ochlazení.

Čím se gekoni živí?

V jejich jídelníčku převládá masitá potrava (hmyz), a některé druhy ovoce.

Jaký gekon je nejméně plachý a dá se brát do ruky?

Gekoni obecně nejsou příliš rádi, pokud se jich někdo dotýká a snaží se rychle utéct. Některé druhy si na člověka však dokáží zvyknout lépe (např. Felzuma, Rhacodactylus cilliatus a Oedura castelnaui a Teratolepis fasciata).

Výroba doplňků

Můžete si vytvořit i falešné kameny – polystyren nebo izolační pěnu po ztuhnutí pokryjte pryskyřicí či latexem a obalte štěrkem nebo pískem. Přestříkáním ještě nezaschlé pěny auto-lakem vytvoříte efekt lávy, jako spojovací materiál použijte sádru či rychleschnoucí maltu. Tak lze vytvořit terasy a ostrůvky. Lepidlem na dřevo můžete přilepit i piliny. Před umístěním do terária výtvory důkladně vyvětráme, propláchneme a necháme zaschnout. Vytvořené dekorace jsou velmi věrohodné, navíc jsou lehké a zvíře si nemůže ublížit, pokud na něj spadnou, když se je snaží například podhrabat. Větve umístíme v různých úhlech a směrech. Vodorovné slouží k odpočinku, šikmé ke šplhání.

Obložení stěn

Gekoni se budou cítit bezpečněji, když vyplníme i zadní a boční stěny terária. Jakým materiálem stěny obložit? Nalepenými pláty břidlice, přírodním korkem, vrstvou rašeliny, na níž můžeme pěstovat rostliny. Synantropním druhům (gekoni a felzumy), kteří bez problémů běhají i po stropě, dobře poslouží i stěna ze dřeva.Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *